Најпопуларни безалкохолни освежителни пијалоци за ова лето

17.07.2020

Мазагран

Често наречен како оригинално ледено кафе, се состои од силно кафе кое се истура преку мразот. Пијалокот обично се служи во висока, тесна чаша или истоимено стакло направено од порцелан или глина. Името, наводно, потекнува од Мазагран - пристанишен град во Алжир - што беше дадено на Франција со Договорот од Тафна во 1837 година.

Kуркума млеко

Kуркума млеко е индиски пијалок кој е особено популарен за време на студените зимски месеци. Основната верзија е подготвена со едноставно комбинирање на куркума со загреано млеко, но може да се поjачи со додавање на зачини како што се кардамон, црн пипер, ѓумбир, каранфилче и сос, заедно со состојки како што се медот и кокосовото масло.

Kуркума млекото има бројни здравствени придобивки - го зајакнува имунитетот, го детоксицира црниот дроб, го подобрува варењето на храната, промовира губење на тежината и помага во олеснување на болката во мускулите.
Кафе од јајца

Кафето од јајца е сладок и густ виетнамски пијалок кој традиционално се состои од силно црно кафе кое се меша со комбинација на жолчки од јајца и засладено кондензирано млеко. Кафето се прави претежно со употреба на традиционален виетнамски фински филтер во кој кафето се припива, а потоа полека се капе во чаша.

Потеклото на пијалокот датира од 1950-тите и Француската војна во Индокина. За време на периодот, млекото било оскудно, а бариста со име Нгуен Ван Гианг одлучи да користи јајца како замена.

Секотенг

Секотенг е топол пијалок базиран на ѓумбир направен со едноставен сируп од ѓумбир и кондензирано млеко. На врвот е со бисери од сагу, палми, овошје, кокос, динста леб и кикиритки. Пијалокот е сладок по вкус со различни текстури создадени од различните топинги.Секотенг најчесто се продава вечерта, се вели дека пиењето во вечерните часови ќе го задржи телото топло и ќе помогне при спиење.

Повеќе новости
Претходно Дали знаете кои се основни правила кога позајмуваме пари на блиски
05.02.2020

Најверојатно, на повеќето од вас ви се има случено да дадете пари или сте имале потреба да позајмите пари од блиски пријатели. Често таквите...

Види повеќе
Следно Заштета уште од мали нозе
17.07.2020

Заштедата на пари е еден од најважните аспекти на градење богаство и обезбедување финансиска основа.

Види повеќе