5 причини зошто треба редовно да гo одржувате вашиот автомобил

27.05.2021

  

  Секој автомобил е сериозна инвестиција и за безбедноста на себеси и на другите учесници во сообраќајот. Сите поминуваме доста време во автомобил, без разлика дали се возиме на работа секој ден или ги извршуваме нашите обврски во текот на денот и понекогаш ни е тешко да го замислиме животот без него. Редовното одржување не е важно само за безбедноста, вие заштедувате пари со редовни услуги, ги одржувате перформансите на возилото на високо ниво, ги намалувате трошоците за гориво, заштедувате време и избегнувате потенцијални стресни ситуации, но исто така ја одржувате вредноста на автомобилот што ќе Ви ја олесни продажбата во иднина. 

Ви посочуваме 5 причини зошто е важно редовно да го одржувате вашето возило:

Безбедноста е на прво место- Со вршење редовни услуги за вашето домашно “милениче“, вие влијаете на вашата безбедноста и на другите учесници во сообраќајот. Се разбира, мали несреќи можат да се случат, како што секој автомобил ги има оние делови „потрошни“ што треба редовно да се менуваат, но ако сериозно го сфатите одржувањето на автомобилот, може да спречите големи дефекти и да го елиминирате ризикот возилото буквално да ве остави на патот. Редовната проверка на сопирачките, маслото и самиот мотор може да ве спаси од непотребни непријатности, стрес, но и непотребни дополнителни трошоци.

Заштедете пари со редовна услуга- Секоја редовна услуга или посета на автомеханичар чини пари, тоа е несомнено. Но, таа цена е неспоредлива со непредвидливите трошоци со кои може да се соочите доколку вашиот автомобил се расипе поради неодржување. Редовната услуга во овластен сервисен центар може да изгледа како непотребна дополнителна цена, но обидете се да додадете колку би ве чинело ако треба да платите за поправка на неколку дефекти одеднаш?

Вие го одржувате автомобилот во најдобра состојба- Покрај заштедата на пари и позитивно влијание врз вашата безбедност и безбедноста на другите во сообраќајот, редовното одржување ќе го задржи вашиот автомобил во врвна состојба со врвни перформанси. Гуми што држат подобра, постабилна контрола на автомобилот, сопирачки кои сопираат беспрекорно и автомобилски мотор со кој тргнувате со доверба. Звучи одлично, нели? Сето ова може да се постигне ако редовно закажете посета на автосервис.

Вредноста на автомобилот не паѓа-Ако планирате да го продадете вашето возило еден ден, без разлика дали во блиска или далечна иднина, треба да внимавате особено навремено да го сервисирате вашиот автомобил. Не само што ова ќе го направи возењето побезбедно и попријатно искуство за себе, туку и ќе ја задржите високата вредност на вашиот автомобил. Затоа што кога ќе одлучите да продадете автомобил, ќе можете да добиете подобра цена за тоа, бидејќи добро се погриживте за тоа. Никој не сака да купи автомобил во лоша состојба.

Заштедете го вашето драгоцено време- Последно, но не и најмалку важно е вашето време. Можеби звучи контрадикторно бидејќи сеуште мора да го носите автомобилот на сервис и одржување како претпазливост. Подобро е да направите некоја превентивна услуга отколку да бидете во ситуација без автомобил и со многу непланирани трошоци.  Понекогаш се чини дека услугите, покрај парите, ни го одземаат драгоценото време. Јавете се на вашиот овластен и сигурен сервисер и договорете термин што ви одговара. Заштедете нерви, време и пари!

Ако се идентификувавте во некоја од горенаведените ситуации, време е да организирате сервис на вашиот автомобил. Понекогаш се случува непријатностите да доаѓаат кај нас токму во моментот кога не сме подготвени за уште еден дополнителен трошок во нашиот буџет. Не грижете се, кога е најтешко – сметајте на М Кеш!

Реализација на брзи готовински заеми е најбрзиот начин да спречите проблеми со вашето возило или да ги елиминирате постоечките.

За да ги проверите деталите за износите на заемот и условите за отплата, проверете го нашиот калкулатор за заем со кој лесно можете да ја дознаете пресметката на ратата на заемот.

Не заборавајте актуелната промоција по повод 6-от роденден трае до крајот на месецот, доделуваме АВТОМОБИЛ “Фиат Типо“.

Аплицирајте онлајн  www.mcash.mk, телефонски на 02 51 15 000 секој работен ден од 08:30 - 19:00 часот и сабота од 10-17ч. или посетете не во Продавниците за Пари на 31 локација низ земјава.

Контактирајте не со доверба, им помогнавме на многумина, може да Ви помогнеме и Вам! Професионалниот тим на М Кеш Ве очекува!

Повеќе новости
Претходно Славиме 6 години и доделуваме АВТОМОБИЛ Фиат Типо!
05.04.2021

Земи кредит до 31.05 и освој автомобил Фиат Типо!

Види повеќе
Следно М Кеш со нова летна кампања и со 25 нови подароци за апликантите ЕЛЕКТРИЧНИ ТРОТИНЕТИ.
10.06.2021

М Кеш со нова летна кампања и со 25 нови подароци за апликантите ЕЛЕКТРИЧНИ ТРОТИНЕТИ.

Види повеќе